Dom

Jak zorganizować oświetlenie w mieszkaniu?

Oświetlenie zmienia sposób, w jaki postrzegamy dane pomieszczenie. Jeśli jest odpowiedni, może podnieść cię na duchu i sprawić, że będziesz bardziej zrelaksowany lub bardziej produktywny. Ten artykuł wyjaśnia, jak robią to profesjonaliści. Każdy doświadczony projektant powie ci, że oświetlenie jest istotnym elementem, gdy dekorujesz pokój, a nie dodatkiem, jak większość z nas uważa.

Wskazówka 1: Planowanie oświetlenia

Jeśli chodzi o projektowanie oświetlenia wnętrz, dobrze znanym podejściem jest myślenie o oświetleniu jako warstwach, gdzie każda warstwa służy innemu celowi.

Zacznij od świateł górnych, aby upewnić się, że pokój ma wystarczającą ilość światła, ale po za tym, lampy są świetnym sposobem na podkreślenie różnych części pomieszczenia. Źródła światła, takie jak lampy stołowe, lampy podłogowe, a nawet lampy ścienne, nie tylko dodają dodatkowy element wystroju, ale pomagają uczynić przestrzeń cieplejszą i bardziej przytulną. Lampy tego typu świetlnie łączą się ze stylem architektonicznym glamour.

Wskazówka 2: Wybierz odpowiednie światło i zapewnij sobie wygodę

Wybór rozmiaru lampy oświetlającej kuchenny blat, decyzja o tym, jak wysoko ją zawiesić lub wybór odpowiedniego oświetlenia ściennego do łazienki może być trudne. Idealne oświetlenie powinno być jasne i rozświetlone w ciągu dnia oraz ciepłe i przygaszone wieczorami.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę rodzaj używanej żarówki. W zależności od intensywności świecenia żarówki i emitowanej przez nią barwy, ma ona potencjał pozytywnego lub negatywnego wpływu na efekt, jaki osiąga w obrębie różnych pomieszczeń.

Żarówki / halogeny mają tendencję do emitowania miękkiej białej poświaty. CFL mają tendencję do rozpraszania wielu odcieni niebieskiego (chociaż ewoluowały, aby objąć szersze spektrum kolorów), podczas gdy LED-y mogą mieć pełen zakres temperatur barwowych. Ponieważ wykazano, że jasne kolory biały i niebieski sprzyjają czujności, oświetlenie o tych tonach najlepiej stosować do wspierania czynności wymagających koncentracji. Ponieważ jednak niebieskie i białe światła zwiększają czujność, a następnie tłumią produkcję melatoniny (hormonu wywołującego sen), nie są idealne, jeśli próbujesz zrelaksować się i odprężyć w swojej sypialni po długim dniu. Oświetlenie o cieplejszej barwie (np. żółtej) nie zakłóca produkcji melatoniny. Dlatego też cieplejsze światła są najlepsze do czynności wykonywanych w sypialni, takich jak czytanie, oglądanie telewizji czy po prostu relaks.

Similar Posts