Ekologia Energooszczędność

W jaki sposób stworzyć przemyślane rozwiązanie grzewcze oparte o instalację fotowoltaiczną?

Planowana termomodernizacja domu, do czego usilnie jesteśmy obecnie namawiani przez działaczy prośrodowiskowych, nie obejdzie się bez wyposażenia gospodarstwa w ekologiczne źródło prądu.

Fotowoltaika

Montaż instalacji fotowoltaicznej jest rozsądnym gwarantem taniego zasilania dla niemalże wszystkich urządzeń elektrycznych w domu, a my dzięki temu dbamy o środowisko naturalne, a przy tym sporo zaoszczędzamy na rachunkach za pobór prądu z sieci energetycznej.

Oszczędności można poczynić zresztą i na samym zakupie fotowoltaiki, a przy tym nie chodzi o kupno instalacji jak najtańszej. Trzeba po prostu decydować się na zakup systemowy, czyli na zestaw pakietowy. Jest on zawsze tańszy od zakupu poszczególnych elementów instalacji oddzielnie i nie chodzi tutaj o założenie, ale o fakt.

Kompletne zestawy fotowoltaiczne firmy XXX[ są ze wszech miar godne polecenia. Na zestawy fotowoltaiczne składają się wysokiej jakości panele fotowoltaiczne wraz z osprzętem do wykonania instalacji.

Jednoobwodowy zestaw fotowoltaiczny zawiera:

• panele fotowoltaiczne w ilości 19 sztuk;
• inwerter;
• przewody solarne;
• konektory;
• przewód uziemiający;
• przewód TdY;
• zabezpieczenia prądowe, czyli m.in. rozdzielnica PV, odgromnik i inne;
• podzespoły elektryczne oraz akcesoria;
• zaciskarka fotowoltaiczna;
• projekt instalacji.

Ponadto w zestawie montowanym przez profesjonalną ekipę znajdzie się wypełniona dokumentacja do dostawcy energii oraz przygotowane miejsca dla podpisów elektryka z uprawnieniami SEP i dla inwestora. Do zestawu dołączona jest również kompletna dokumentacja techniczna oraz dowód zakupu upoważniający do uzyskania dofinansowania.
Firma Tauron oferuje również po zamontowaniu pełne wsparcie techniczne i serwis gwarancyjny.

Renowacja mieszkania w wolnym czasie

Rozwiązania systemowe

To jednak nie wszystko, ponieważ dostępne są na rynku jeszcze większe udogodnienia dla inwestorów, a mianowicie rozwiązania systemowe.

Co to oznacza takie rozwiązanie w systemie dla właściciela domu? Ano to, że poszczególne instalacje aktywnie ze sobą współpracują, powodując maksymalne i optymalne wykorzystanie taniej albo darmowej energii.
Najlepszym przykładem takiego rozwiązania jest aktywna współpraca pomiędzy instalacją fotowoltaiczną, pompą ciepła oraz rekuperacją. Są to elementy systemu, które powinny pracować w każdym energooszczędnym domu.

Urządzenia aktywnej współpracy
Jak już wspomnieliśmy, najlepsze efekty systemowe uzyskamy przy urządzeniach:

Instalacja fotowoltaiczna

Produkuje energię elektryczną z promieniowania słonecznego, która może zasilać praktycznie wszystkie urządzenia domowe RTV i AGD, obsługiwać oświetlenie itd. Jeżeli w sezonie będzie więcej słońca i powstają nadwyżki w produkcji energii, także w konkretnej chwili, wówczas w zależności od typu instalacji ([b]off-grid[/b] lub [b]on-grid[/b]) nadwyżki zostaną ulokowane w akumulatorach lub przesłane do publicznej sieci energetycznej. Drugi typ gwarantuje odbiór energii w momencie zapotrzebowania w ilości ok. 80% energii oddanej do sieci.

Pompa ciepła

b]Pompa ciepła[/b] w takim zestawie widzi dzięki czujnikom, ile prądu słonecznego ma w danej chwili do dyspozycji i może ten prąd maksymalnie wykorzystać. Pompa pobiera prąd do ogrzewania albo do wychładzania domu, do ogrzewania wody użytkowej, a także zmagazynowania energii w postaci ciepłej wody w zbiorniku itd.

Rekuperator

Może być zasilany przez prąd z fotowoltaiki, ale i przy tym być sterowany przez regulator pompy ciepła. Co więcej, istnieje taka modyfikacja udziału rekuperatora, że zimą zamiast tradycyjnej grzałki elektrycznej dogrzewającej nawiewane do pomieszczeń powietrze, można do tego celu wykorzystać pompę ciepła. Trzeba wówczas wyposażyć rekuperator w prosty układ hydrauliczny i wówczas wprowadzane powietrze dogrzewać będzie pompa ciepła. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż standardowe.

Odpowiedni dobór urządzeń

Niezmiernie ważnym aspektem jest magazynowanie prądu słonecznego, gdyż instalacja fotowoltaiczna będzie produkowała najwięcej prądu w okresie letnim. Oczywiście można to wykorzystywać do zasilania instalacji chłodzącej dom, ale dobrze jest, jeżeli prąd niewykorzystany nie zostanie zaprzepaszczony. Można wyłączać działanie fotowoltaiki, kiedy nie ma zapotrzebowania na energię, ale jeżeli niewykorzystany letni prąd słoneczny zostanie przechowany w publicznej sieci energetycznej, możemy go odebrać zimą, np. do zasilania pompy ciepła. Właściwie dobrane komponenty poszczególnych instalacji sprawią, że koszty związane z energią elektryczną dla domu mogą spaść w ciągu roku niemalże do zera.

Similar Posts