Firmy i organizacje wszelkiego rodzaju wdrażają efektywny, dostosowany do ich potrzeb system prawidłowej segregacji odpadów. Szczególnie w sektorze opieki zdrowotnej: szpitale, domy opieki, kliniki weterynaryjne itp. Segregacja odpadów w szpitalach ma ogromne znaczenie ze względu na specjalne traktowanie, jakiego wymagają tego typu odpady. Ale segregacja odpadów jest ważna nie tylko w szpitalach, ale także w innych sektorach biznesu i instytucji, również w naszych własnych domach.
Nowe regulacje europejskie działają bardziej konsekwentnie na rzecz zwiększenia świadomości w zakresie segregacji odpadów w domu. W tym aspekcie wchodzi w grę tzw. zaprogramowane zużywanie się przedmiotów (programmed obsolescence). Pojęcie, które odnosi się do predyspozycji producentów do tworzenia produktów i urządzeń o coraz krótszym okresie użytkowania, z jasnym celem, że konsument końcowy będzie musiał częściej wymieniać swoje uszkodzone urządzenia na nowe, zwiększając niepotrzebny popyt na tego typu artykuły. Dodatkowo, szykują się kolejne zmiany w segregacji śmieci, o których przeczytasz tutaj. Dziś chcemy się skupić na tym, jak ważna jest wiedza o tym, jak powinna przebiegać segregacja i na czym polega segregacja odpadów.
Zasadniczo, segregacja odpadów jest procesem, w którym musimy być w stanie prawidłowo i skutecznie oddzielić różne wyrzucane produkty. W ten sposób aktywnie działamy na rzecz czystszej i bardziej zrównoważonej gospodarki, zdolnej do zmniejszenia ilości odpadów i jak najlepszego wykorzystania materiałów poprzez recykling i ponowne użycie. Celem jest przejście od konsumpcji linearnej do cyrkulacyjnej. Jak widać, koncepcja segregacji odpadów jest bezpośrednio związana z koncepcją gospodarki cyrkulacyjnej.
W ramach segregacji odpadów musimy pamiętać, że istnieje kilka rodzajów produktów i w zależności od ich charakteru będą one traktowane w taki czy inny sposób.
Produkty nadające się do recyklingu: Są to produkty, które mogą być ponownie wykorzystane w przyszłości, pod warunkiem, że przeprowadzono prawidłową segregację odpadów. Dotyczy to produktów, które od dawna przyzwyczailiśmy się segregować w naszych firmach lub domach: papier i tektura, szkło, tworzywa sztuczne i opakowania. Istnieją jednak również inne produkty, które można włączyć do procesu recyklingu, takie jak na przykład metale.
Produkty biodegradowalne: Są to produkty, które rozkładają się zgodnie z logicznym i naturalnym procesem zachodzącym w przyrodzie. Dotyczy to takich produktów jak odpady spożywcze, skórki owoców, odpady ogrodowe, pasze i karmy dla zwierząt. Takie produkty mogą być przetwarzane na przykład na produkty naturalne, takie jak kompost.
Baterie i produkty elektroniczne: Bardzo ważne jest, abyśmy wiedzieli, jak oddzielić ten rodzaj odpadów od innych, ponieważ ich wysoki poziom zanieczyszczenia stanowi poważne zagrożenie dla równowagi naszego środowiska. Należy pamiętać, że tego typu materiały muszą być oddzielone i składowane w miejscach do tego przystosowanych. Coraz częściej w miastach można znaleźć punkty zbiórki, dzięki którym możemy pozbyć się tego śmieci i nie trafiają one do tego samego miejsca, co inne produkty, takie jak odpady spożywcze, czy opakowania.