Dom Ekologia Energooszczędność LED

Praktyczne i techniczne zalety oświetlenia szynowego

Oświetlenie szynowe jest metodą instalowania oświetlenia, gdzie oprawy oświetleniowe mocowane są w dowolnym miejscu na ciągłym urządzeniu szynowym, które zawiera przewody elektryczne. Szyny, na których jest zainstalowane oświetlenie, posiadają tę zaletę, że mogą być montowane zarówno do sufitów i ścian, jak również wzdłuż belek lub w poprzek krokwi lub legarów. Oświetlenie szynowe może być zainstalowane również w szczególnie wysokich miejscach, takich jak na przykład sklepienia sufitowe.
System szynowy pozwala na dowolną relokację opraw oświetleniowych już po zamontowaniu oświetlenia, dzięki czemu łatwo można zmodernizować oświetlenie w poszczególnych pomieszczeniach. Dlatego w oświetleniu szynowym stosuje się wiele rodzajów lamp lub reflektorków, za pomocą których można modyfikować rodzaj oświetlenia, jego parametry techniczne i design.

Jak wybrać odpowiednie lampy do salonu?

Zastosowanie

Oświetlenie szynowe może być zainstalowane praktycznie wszędzie, ale ten system jest szczególnie przydatny przy instalowaniu oświetlenia w pomieszczeniach z wyzwaniami instalacyjnymi, takimi jak pochyłe lub sklepione sufity lub w nowych, nietypowych konstrukcjach, gdy belki są odsłonięte.
W przypadku pomieszczeń o nieregularnych kształtach lub trudnych do oświetlenia system szynowy może być najodpowiedniejszym rozwiązaniem. W przypadku bardziej prostych zastosowań oświetleniowych w pomieszczeniach o standardowej wysokości sufitu producenci przygotowali wiele stylowych opcji oświetlenia szynowego. Do bestsellerów w tej kategorii należą współczesne głowice szynowe doskonale pasujące do przestrzeni minimalistycznych, użytkowych, jak i tradycyjnych.
Ponadto w asortymencie producentów można znaleźć niezliczoną ilość lamp o różnych temperaturach barwowych i strumieniach świetlnych.
W systemie szynowym najbardziej popularnym typem oświetlenia jest oświetlenie LED, ponieważ oprawy te są łatwe w utrzymaniu i mogą pochwalić się długą żywotnością, bo aż do 80 000 godzin. Dodatkowo, lampy LED są dostępne w różnych temperaturach barwowych, od stonowanych 2700K do bardzo jasnych 5000K.
Rodzaj wybranego oświetlenia szynowego będzie w dużej mierze zależał od potrzeb planowanej przestrzeni instalacyjnej. Na przykład, w pomieszczeniach mieszkalnych, takich jak pokoje dzienne, sypialnie lub pokoje wypoczynkowe, subtelna temperatura barwowa 2700K jest idealna do dodania otoczeniu odpowiedniej ilości oświetlenia.

Funkcjonalność

Zainstalowanie oświetlenia szynowego w salonie zwiększa funkcjonalność oświetlenia ścieżek, gdzie można zamontować również tradycyjne oprawy. W pomieszczeniach, które wymagają jaśniejszego oświetlenia, stosuje się zazwyczaj oświetleniowy system szynowy z lampami o jasnej temperaturze barwowej.
W przypadku instalacji oświetlenia szynowego w pomieszczeniach z wysokim sufitem należy zdecydować się na system jednoszynowy, ponieważ jest on specjalnie zaprojektowany do tego typu miejsc. Obszary komercyjne o dużej powierzchni lub z dużymi słupami nośnymi mogą być trudne do oświetlenia, dlatego lepiej jest wybrać jeden z wielu komercyjnych systemów oświetlenia szynowego, które wykorzystują systemy niskonapięciowe płynnie łączące się z istniejącymi strukturami.

Similar Posts

Jeden komentarz w “Praktyczne i techniczne zalety oświetlenia szynowego

Dodaj komentarz