LED Neon

Neon czy podświetlone logo – co wybrać?

Oświetlony napis czy to za pośrednictwem neonu, opracowanego dla użytku w reklamie już w 1910 roku przez Francuza Georges'a Claude czy przy użyciu zwykłych lampek, niewątpliwie robi wrażenie. Jest o stokroć bardziej zjawiskowy i przyciągający uwagę, niż pospolity napis bez żadnych dodatków i udogodnień. Jednak nadal pozostaje pytanie, czego użyć ? Neonu, a może zwykłych lampek LED?

MicroLED – przyszłość TV odnajdzie kiedyś swój dom.

Litery podświetlane LED- wady i zalety

Taką formę organizacji reklamy, niejednokrotnie można dostrzec na ulicach. Standardowe LEDy są w odcieniach ciepłych koloru żółtego oraz chłodnych- niebieskiego. Ostatnio coraz to częściej na napisach można spotkać kolorowe LEDy np. czerwone, zielone lub pomarańczowe. Litery podświetlane LED świecą się tylko punktowo. Lampki LED umieszczone w napisach co kilka centymetrów, nie oświetlają całościowo napisu, jak to jest w przypadku neonu. Natomiast jednym z najcenniejszych zalet LEDów jest ich wytrzymałość, która przekłada się na wieloletniość, średnia żywotność takich diod waha się od kilku do kilkunastu miesięcy, czasem nawet lat. Niestety diody LED tracą swoje możliwości do efektywnego świecenia około 15 % w skali roku, neon na tym polu jest nieco bardziej wytrzymały. Następnym minusem jest kwestia kosztów utrzymania liter podświetlonych LED. Lampki LED mają większy nakład energii elektrycznej niż neon. Taki nakład, by uzyskać ten sam efekt i intensywność świecenia, szacowany jest na około dwu- trzykrotnie większy niż zużywany jest przez neon. W wysokich temperaturach lampki LED mają tendencję do utraty jasności świecenia, często jest to nawet 50%.

Neony- zalety nad literami podświetlonymi LED

Na niektórych polach neony rzeczywiście królują nad diodami LED. Ma to miejsce np. jeżeli w grę wchodzą kolory generowanego światła. Neon może wygenerować ich aż 80, podczas gdy diody LED maksymalnie 15 barw i odcieni. Intensywność świecenia neonu przez wiele lat pozostaje na tym samym poziomie, a w przypadku lampek LED spada z roku na rok o około 15%. Nie sposób nie wspomnieć o wymienionej uprzednio kalkulacji, spożycia energii. Podsumowując, neony są bardziej wydajniejsze od litery podświetlanych LED.

Similar Posts